Brak wystarczającego interesu prawnego do stwierdzenia nieważności decyzji kwalifikującej do DPS - Wyrok NSA z dnia 17 marca 2015 r., sygn. I OSK 2229/13
Interes prawny w postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji musi wynikać bezpośrednio z przepisów prawa materialnego, na których oparto decyzję, a nie z potencjalnych skutków faktycznych dla wnioskodawcy.
Interes prawny wynika z przepisów prawa materialnego, które mają zastosowanie w sprawie, stanowią podstawę wydania decyzji, co jeśli idzie o postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji oznacza, że żądający wszczęcia tego postępowania musi wykazać, że z przepisów, na których oparta była decyzja, może on swój interes prawny wywieść.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.) sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 czerwca 2013 r. sygn. akt II SA/Bk 391/12 w sprawie ze skargi K.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji kwalifikującej do domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 czerwca 2013 r. sygn. akt ll SA/Bk 391/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę K. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie tego organu z dnia [...] grudnia 2011 r. [...], o odmowie wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku z dnia [...] lutego 2004 r. nr [...].
Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: