Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. II GSK 2176/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Anna Robotowska Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Karol Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. Spółka z o.o. w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 czerwca 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 460/13 w sprawie ze skargi L. Spółki z o.o. w M. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L. Spółki z o.o. w M. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 czerwca 2013 r. o sygn. VI SA/Wa 460/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę "L." Sp. z o.o. w M. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w O. z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...].

Sąd I instancji przyjął, że organ prawidłowo nałożył na skarżącą karę pieniężną w wysokości 12.000 zł - na podstawie art. 40a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 187, poz. 577 ze zm.). Chodzi o wprowadzenie do obrotu zafałszowanej partii wyrobu sera topionego z szynką a’140 g niespełniającego wymagań jakości handlowej oraz wymagań dodatkowych zadeklarowanych przez wprowadzającego do obrotu w oznakowaniu w zakresie cech fizykochemicznych z uwagi na obecność tłuszczów obcych oraz stwierdzoną obecność steroli roślinnych. W oznakowaniu tym wyrób nie spełniał definicji przetworu mlecznego, ze względu na użycie do jego wytworzenia tłuszczu niemlecznego. Zastosowano nazwę "ser" zarezerwowaną wyłącznie dla przetworów mlecznych. Powyższe nieprawidłowości zostały stwierdzone podczas kontroli przeprowadzonej w spółce w dniach [...], [...] i [...] lutego 2012 r., w zakresie jakości handlowej przetworów mlecznych i deserów na bazie mleka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00