Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. I FSK 1173/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. Transport Krajowy i Międzynarodowy Spółka jawna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Po 811/13 w sprawie ze skargi H. Transport Krajowy i Międzynarodowy Spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 23 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. Transport Krajowy i Międzynarodowy Spółka jawna na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 7.200 zł (słownie: siedem tysięcy dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 13 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 811/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę H. Spółka Jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 23 maja 2013 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r.
2. Uzasadniając wyrok, WSA wskazał, że decyzją z 19 października 2012 r., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Z., określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. oraz wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące 2007 r. w liczbie 0 zł.
Organ zakwestionował prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez W. oraz B. Ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego wynika, że firmy W. i B. nie były dostawcami oleju napędowego, gdyż podmioty te nie dokonywały sprzedaży oleju napędowego, a jedynie wystawiały "puste" faktury, a ich działalność była kontynuacją działalności spółki z o.o. A. z siedzibą w P., która również wystawiała "puste" faktury na sprzedaż oleju napędowego w okresie od stycznia do października 2006 r. Ponieważ w toku postępowania strona nie przedstawiła żadnych dokumentów, które uprawniałyby ją do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w deklarowanej wysokości za wskazane wyżej okresy organ ten uznał, że nie ma ona także z tego powodu prawa do obniżenia podatku należnego.