Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. I FSK 615/15

Jeśli transakcja zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej została opodatkowana, wówczas przyjmuje się, że przez cały pozostały do korekty okres ten towar bądź ta usługa służyły w całości transakcjom dającym prawo do odliczenia. Natomiast jeśli sprzedaż była nieopodatkowana, wówczas przyjmuje się, że zbywany środek trwały (wartość niematerialna lub prawna) w całości służył czynnościom niedającym prawa do odliczenia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Sz 211/12 w sprawie ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Gminy M. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 27 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Sz 211/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Gminy M. (dalej: "gmina", "skarżąca") na indywidualną interpretację Ministra Finansów z 4 listopada 2011 r., nr ITPP1/443-1132/11/DM w przedmiocie podatków od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług gmina wskazała, że jest właścicielem infrastruktury służącej do realizacji zadań w zakresie wodociągów i kanalizacji, która została wydzierżawiona Z. sp. z o.o. (dalej: "zakład") na podstawie dwóch umów cywilnoprawnych, zgodnie z treścią których przedmiotowy majątek został oddany w dzierżawę w zamian za ustalony czynsz dzierżawny powiększony o należny VAT (umowy nie przewidują przejścia prawa własności infrastruktury wodociągowo - kanalizacyjnej na zakład). Gmina wyjaśniła, że powyższe umowy zostały zawarte na czas określony od dnia 1 kwietnia 2008 r. do 30 listopada 2008 r., jednakże z uwagi, że zakład wcześniej (w okresie poprzedzającym zawarcie umowy) korzystał już z przedmiotu dzierżawy, w umowach tych określono dodatkową opłatę z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00