Wyrok NSA z dnia 7 października 2015 r., sygn. I FSK 875/14
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą winien wykazać należytą dbałość o własne interesy, weryfikując wiarygodność swoich kontrahentów. Istotnie bowiem, tylko gdy podmiot gospodarczy podjął wszelkie działania, jakich można od niego w sposób uzasadniony oczekiwać, w celu upewnienia się, że transakcje, w których uczestniczy nie wiążą się z przestępstwem, czy to w zakresie podatku VAT, czy w innej dziedzinie, może on domniemywać legalności tych transakcji bez ryzyka utraty prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Anna Juszczyk-Wiśniewska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "T." spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1947/13 w sprawie ze skargi "T." spółki z o.o. w L. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 września 2013 r. nr [...], [...], [...], [...], [...],[...], [...], [...],[...], [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2007 r. oraz za styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "T." spółki z o.o. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę T. Sp. z o.o. w L. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2007 r. oraz za styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj 2008 r.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że przedmiotem kontroli podatkowej była prawidłowość rozliczenia podatku od towarów i usług u podatnika za lata 2005-2009. W trakcie tej kontroli ustalono, że podatnik odliczał podatek naliczony z faktur, które nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych czym naruszono art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej-u.p.t.u.).