Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2015 r., sygn. I FSK 2113/13

Treść § 1 i 2 art. 190 O.p. nie wskazuje na to, że informacja o uprawnieniach strony musi być zawarta już w samym zawiadomieniu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. s.c. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 września 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 189/13 w sprawie ze skargi H. s.c. w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 11 marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do maja i od lipca do grudnia 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. s.c. w J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 września 2013 r., I SA/Bk 189/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę H. s.c. w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 11 marca 2013 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do maja i od lipca do grudnia 2007 r.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że przyczyną wydania decyzji było (oprócz innych ustaleń nie kwestionowanych w dalszym postępowaniu przez spółkę) stwierdzenie przez organy, że faktury wystawione dla spółki (21 sztuk), prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie transportu towarów oraz obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych, a dokumentujące zakup przez spółkę oleju napędowego od firmy P. sp. z o.o., stwierdzają czynności, które faktycznie nie zostały dokonane, tj. nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych między tymi podmiotami. Organ odwoławczy podkreślił, że nie kwestionuje tego, iż nabycie oleju napędowego przez spółkę miało miejsce, jednak jego dostawcą nie była firma P., która nie dysponowała tym towarem, nie posiadała żadnych urządzeń służących do działalności w zakresie obrotu paliwami płynnymi, faktycznie nie działała pod wskazanym adresem, a dostawca paliwa wskazany w dokumentach księgowych tej spółki nie posiadał oleju napędowego. W związku z tym, biorąc pod uwagę treść art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") organy uznały, że faktury te nie dają uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00