Wyrok NSA z dnia 27 maja 2015 r., sygn. II FSK 1143/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Protokolant Karolina Zarzycka-Ciołkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Banku [...] S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/WA 1564/12 w sprawie ze skargi Banku [...] S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2011 r. nr IPPB3/423-800/11-4/AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Banku [...] S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 18 stycznia 2013 r., III SA/WA 1564/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 19 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym: we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca wskazała, że planuje przeprowadzić transakcję sekurytyzacji syntetycznej (transakcja) obejmującą wierzytelności przysługujące jej z tytułu kredytów złotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakich udziela w ramach swojej zwykłej działalności prowadzonej na terenie Polski (wierzytelności). W ramach transakcji, spłacane przez kredytobiorców wierzytelności objęte sekurytyzacją syntetyczną mogą zostać zastąpione nowymi wierzytelnościami spełniającymi określone kryteria wymagane dla zastąpienia. Sekurytyzacja syntetyczna oznacza, że własność wierzytelności pozostanie przy spółce i nie będzie przenoszona na inne podmioty. Głównym celem transakcji jest pozyskanie finansowania przez spółkę dzięki emisji obligacji (obligacje) powiązanych z wierzytelnościami. W transakcję zaangażowane będą następujące podmioty: