Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2015 r., sygn. II FSK 1032/13

Wypłata zysku w formie rzeczowej powoduje przesunięcie danej pozycji z aktywów na pasywa w bilansie spółki, nie powodując jednak powstania w spółce żadnego przysporzenia majątkowego, a więc przychodu podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Alina Buwaj, po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1348/12 w sprawie ze skarg A.M. i J.M. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 10 maja 2012 r., nr IBPBI/1/415-183/12/ZK, IBPBI/1/415-184/12/ZK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) na rzecz A.M. i J.M. kwotę 120 (słownie: stu dwudziestu) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1348/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skarg A.M. i J. M. (dalej jako "Skarżący"), uchylił interpretacje indywidualne Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 10 maja 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżący we wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych opisali następujący stan faktyczny.

Skarżący są wspólnikami spółki jawnej, posiadając 99% udziałów (Skarżący) i 1% (Skarżąca). Spółka jest właścicielem dwóch nieruchomości. Nabycie pierwszej z nich sfinansowano z zysków spółki jawnej, a drugiej - z majątku wspólników spółki cywilnej, którą następnie przekształcono w spółkę jawną. Nieruchomości wpisano do rejestru środków trwałych, nie zostały na nich rozpoczęte żadne prace ani inwestycje poza remontami adaptacyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00