Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. II OSK 1160/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant starszy inspektor sądowy Wioletta Lasota po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Gminy Nieporęt od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 991/12 w sprawie ze skargi W. C. na uchwałę Rady Gminy Nieporęt z dnia 4 lipca 2005 r. nr XLI/84/05 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego od skarżącego na rzecz Gminy Nieporęt.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 listopada 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Nieporęt z dnia 4 lipca 2005 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przebiegu trasy trzeciej nitki systemu rurociągów naftowych ‘Przyjaźń" - rurociągu naftowego DN 800, w części dotyczącej działki ewidencyjnej nr [...] położonej w miejscowości M.

W uzasadnieniu zostały przytoczone następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Skarżący W. C. wniósł skargę na uchwałę Rady Gminy Nieporęt z żądaniem stwierdzenia jej nieważności. Skarga ta została wniesiona po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa Wójta i Rady Gminy Wieliszew, za pośrednictwem Rady Gminy Wieliszew, która wraz ze skargą przedstawiła odpowiedź na skargę, w której wniosła o oddalenie skargi. Podstawę skargi stanowiło stanowisko skarżącego, że zaskarżona uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru M. została podjęta w czasie, gdy obszar ten był w granicach gminy Nieporęt. Jednakże rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta (Dz.U. Nr 136, poz. 961), z dniem 1 stycznia 2008 r. ustalono granice gminy Wieliszew i gminy Nieporęt przez włączenie do dotychczasowego obszaru gminy Wieliszew obszaru obrębu ewidencyjnego Michałów-Reginów o powierzchni 449,27 ha z gminy Nieporęt (§ 1 pkt 2 rozporządzenia). W skardze podniesiono, że uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa miejscowego dla obszaru M., który znajduje się w granicach gminy Wieliszew, nie może być uchwalona przez Radę Gminy Nieporęt. Organy gminy Wieliszew zajęły stanowisko, że zaskarżona uchwała dla obszaru przebiegu trasy trzeciej nitki systemu rurociągów naftowych ‘Przyjaźń" - rurociągu naftowego DN 800, który został włączony do gminy Wieliszew, obowiązuje nadal na tym obszarze do czasu zmiany lub uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru przez Radę Gminy Wieliszew. Zdaniem skarżącego uzasadnione jest żądanie stwierdzenia nieważności M., która została włączona do gminy Wieliszew, a uchwała Rady Gminy Nieporęt dla obszaru znajdującego się w granicach gminy Wieliszew stanowi naruszenie art. 87 ust. 2 Konstytucji RP, art. 6 ust. 2, art. 7 ust. 1, art. 11, art. 18 ust. 1, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 7, art. 8 ust. 1, art. 26 i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00