Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. I OSK 641/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Ewa Dzbeńska del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 613/12 w sprawie ze skargi E. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu na prawo jazdy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, wyrokiem z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 613/12, oddalił skargę E. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] czerwca 2012 r., w przedmiocie unieważnienia egzaminu na prawo jazdy.
Marszałek Województwa Podlaskiego, pismem z dnia 20 grudnia 2011 r., unieważnił przeprowadzony egzamin na prawo jazdy z uwagi na fakt, że w chwili przystąpienia przez E. L. do egzaminu wymagane orzeczenie lekarskie było nieważne.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, decyzją z dnia [...] lutego 2012 r., uchyliło rozstrzygnięcie z dnia [...] grudnia 2011 r. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Marszałek Województwa Podlaskiego, decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r., unieważnił egzamin państwowy na prawo jazdy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] kwietnia 2012 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi E. L., stwierdził, że nie zasługuje ona na uwzględnienie. Podniesiono, że w chwili przystąpienia do egzaminu E. L. nie posiadała aktualnego badania lekarskiego. Zgodnie z § 25 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834) w zw. z art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, ze zm.) osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie przystępuje do egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego musi uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Tym samym brak takiego orzeczenia skutkuje niemożnością przystąpienia do egzaminu. Uznano, że niezasadne jest twierdzenie, iż § 25 powołanego rozporządzenia nie dotyczy przeprowadzenia egzaminu, a jedynie reguluje fazę gromadzenia dokumentów przed wyznaczeniem terminu egzaminu. W przedmiotowej sprawie E. L. przystąpiła do egzaminu w dniu 15 października 2011 r., a orzeczenie lekarskie straciło ważność w dniu 29 marca 2009 r. Po zdaniu egzaminu w dniu 14 listopada 2011 r. E. L. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi. Podkreślono, że powołane przepisy są jednoznacznie i nie dają podstawy do przyjęcia, iż uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych po egzaminie oznacza, że brak było takich przeciwwskazań również w dniu egzaminu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right