Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2014 r., sygn. II OSK 2352/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie NSA Leszek Kamiński del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 21 października 2014r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. M. i S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Gl 1406/12 w sprawie ze skargi K. M. i S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2013r., sygn. akt II SA/Gl 1406/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę K. M. i S. M. (dalej zwanych skarżącymi) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] września 2012r., nr [...], w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych

i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] września 2012r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., powołując art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) oraz art. 29 ustawy Prawo wodne, po rozpatrzeniu odwołania skarżących, utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] marca 2012r. Burmistrza Miasta Ż. o odmowie wydania decyzji nakazującej J. i C. małżonkom T. (dalej zwanym uczestnikami) przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom wobec nie wystąpienia zmian stosunków wodnych na gruncie. Decyzja ta była trzecim z kolei rozstrzygnięciem organu odwoławczego, lecz pierwszym merytorycznym wydanym w tej sprawie, która została zainicjowana na skutek wniosku skarżących z dnia 10 czerwca 2011r. o wszczęcie postępowania w sprawie zmiany stanu wody na gruncie, to jest działce nr [...], stanowiącej ich własność, w związku z podniesieniem poziomu gruntu oraz wybudowaniem ogrodzenia przez uczestników - właścicieli działki nr [...] położonej w Ż. przy ul. [...]. W dwóch poprzednich przypadkach Kolegium wydawało bowiem rozstrzygnięcia kasacyjne na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. Wydanie decyzji z dnia 19 września 2012r. zostało natomiast poprzedzone przeprowadzeniem uzupełniającego postępowania dowodowego w oparciu o art. 136 k.p.a., w ramach którego Kolegium zleciło organowi I instancji przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego w celu ustalenia, czy prace wykonane przez uczestników na ich działce zmieniły stan wody na gruncie w sposób szkodliwie wpływający na grunty skarżących. Kolegium przeprowadziło także oględziny obu działek. W oparciu o te dodatkowe dowody oraz materiały zebrane przez organ I instancji Kolegium oceniło, że wybudowanie ogrodzenia przez uczestników nie doprowadziło do zmiany stanu wody na gruncie ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Wskazało, że obie działki są położone poniżej ulicy [...] co powoduje, że woda z tej ulicy spływa zgodnie ze spadkiem terenu. Podkreśliło, że wody opadowe spływające na działkę skarżących pochodzą z drogi, a nie z terenu działki nr [...]. Ogrodzenie wybudowane od strony drogi przez uczestników doprowadziło zaś do ewentualnej zmiany spływu wód opadowych z terenu o powierzchni zaledwie 4 m². Mając zatem na uwadze, że zabudowania na działce nr [...] położone są w odległości 15-20 m od drogi należało stwierdzić, że wskazane przez skarżących pęknięcia muru i fundamentów ich budynku nie były wynikiem zmiany stanu wody na gruncie. W końcowej części uzasadnienia Kolegium podkreśliło, że cały plac przed budynkiem skarżących został wybrukowany kostką i nie pozostawiono w tej części działki żadnego fragmentu powierzchni biologicznie czynnej, co powoduje, że nawet podczas małych opadów będą tworzyć się na tym terenie kałuże wody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00