Wyrok NSA z dnia 23 października 2014 r., sygn. I GSK 182/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 23 październik 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 4 września 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 520/12 w sprawie ze skargi F. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od F. Spółki z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 4 września 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 520/12 oddalił skargę F. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] stycznia 2012 r., w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. decyzją z [...] listopada 2010 r. określił skarżącej Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okres od stycznia do września 2008 r., w łącznej wysokości 202 202 zł.
Z ustaleń organu I instancji, opartych na fakturach VAT zaewidencjonowanych w księgach rachunkowych oraz ewidencji zakupu prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług wynika, że spółka F. kupowała we wskazanym wyżej okresie olej napędowy od firmy H. I S. K., który następnie zużywała do napędu samochodów, maszyn oraz urządzeń budowlanych. W trakcie postępowania karnego prowadzonego przeciwko S. K. ustalono, że kupował on olej napędowy z nieustalonych źródeł, bowiem deklarowani przez niego dostawcy, tj.: spółki A., W. i M. nie prowadzili w spornym okresie żadnej działalności gospodarczej, nie sprzedawały oleju napędowego, a także nie zapłaciły podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży paliwa. S. K. również nie zadeklarował, ani nie zapłacił podatku akcyzowego. Z uwagi na fakt, że na wcześniejszych etapach obrotu olejem nie zapłacono akcyzy w należnej wysokości, zasadnym było określenie zobowiązania podatkowego spółce F.