Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. I GSK 577/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Maria Jagielska Gabriela Jyż (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Go 16/13 w sprawie ze skargi "H." Spółki jawnej z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz "H." Spółki jawnej z siedzibą w [...] 197 zł (sto dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z dnia 27 lutego 2013 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi "H. A. i E. H." Spółki jawnej w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] listopada 2012 r., o odmowie wznowienia postępowania w przedmiocie podatku akcyzowego uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] sierpnia 2012 r. oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej koszty postępowania.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiąc październik 2003 r. w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami dotyczącymi podatku akcyzowego z tytułu obrotu olejem opałowym w wymienionym miesiącu.
Dyrektor Izby Celnej w wyniku rozpatrzenia odwołania, decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej wysokości zobowiązania podatkowego i określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za październik 2003 r. w wysokości 36.296, 00 złotych. W pozostałej części utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.