Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2014 r., sygn. I GSK 995/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Barbara Stukan - Pytlowany Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Spółki z o.o., Spółka komandytowa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 31 stycznia 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 867/11 w sprawie ze skargi "K." [...] Spółki jawnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. rozpoznając sprawę ze skargi "K." R. M. i G. M. Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2005 r., uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że uchylona decyzje nie może być wykonana oraz orzekł o kosztach postępowania.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

decyzją z [...] grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za sierpień i wrzesień 2005 r. i określił zobowiązanie podatkowe za sierpień i wrzesień 2005 r., a w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji zapadłą na skutek postępowania kontrolnego wszczętego wobec spółki w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2005 r.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podzielił pogląd organu I instancji, że stwierdzone przez kontrolujących braki w oświadczeniach, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004 r., Nr 87, poz. 825 ze zm.; dalej: rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 r.), dotyczących przeznaczenia oleju opałowego na cele opałowe, wywołują skutek w postaci utraty przez sprzedawcę tego oleju prawa do obniżenia stawki podatku akcyzowego. Ponadto w okresie objętym kontrolą skarżąca sprzedawała również olej opałowy, dokumentując rozchód oleju opałowego poprzez wystawienie dokumentów sprzedaży dla firm nieistniejących lub prowadzących fikcyjną działalność. Ustalono, że przedstawione faktury są nieprawdziwe i nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji sprzedaży oleju, nie można więc uznać, że olej sprzedany ww. firmom przeznaczony został do celów opałowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00