Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1697/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska Maria Jagielska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 416/12 w sprawie ze skargi M. P. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. P. na rzecz Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. P. (dalej: skarżący) na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie wyniku egzaminu radcowskiego.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
W dniach [...] czerwca - [...] czerwca 2011 r. skarżący przystąpił do egzaminu radcowskiego przed Komisją Egzaminacyjną do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego z siedzibą w B.
Komisja Egzaminacyjna II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2011 r. na podstawie art. 366 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 - dalej: ustawy o radcach prawnych) stwierdziła, że skarżący uzyskał wynik negatywny z egzaminu radcowskiego.
W uzasadnieniu wskazano, że z pierwszej części egzaminu radcowskiego stanowiącego zestaw pytań testowych skarżący otrzymał ocenę niedostateczną (57 pkt) natomiast z części drugiej do piątej egzaminu radcowskiego skarżący otrzymał oceny pozytywne. Zgodnie z treścią art. 366 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego otrzymuje zdający, który z każdej części egzaminu radcowskiego otrzymał ocenę pozytywną. Uzyskanie z jednej części egzaminu oceny niedostatecznej skutkuje zatem negatywnym wynikiem egzaminu.