Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1856/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Janusz Zajda Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 288/12 w sprawie ze skargi J. D. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy adwokatów oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 288/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej zwanej "p.p.s.a."), uwzględnił skargę J. D., uchylając uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (dalej zwanego również "Prezydium NRA") z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], a także utrzymaną nią w mocy uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] (dalej zwanej również "ORA") z dnia [...] września 2011 r. o skreśleniu skarżącej z listy adwokatów. Ponadto Sąd stwierdził, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu, a także zasądził od Prezydium NRA na rzecz skarżącej 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów administracji. Organy te stwierdziły, że J. D. uchwałą z dnia [...] grudnia 2010 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w [...], zaś w dniu [...] lutego 2011 r. złożyła ślubowanie. W dniu [...] sierpnia 2011 r. J. D. poinformowała ORA, że od dnia złożenia ślubowania nie wykonuje zawodu adwokata i nadal jest zatrudniona w Sądzie Rejonowym w [...] na stanowisku asystenta sędziego. Powołując się na art. 72 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188, ze zm.), organy administracji uznały, że osoba zatrudniona w organach wymiaru sprawiedliwości jako asystent sędziego nie może równocześnie figurować na liście adwokatów - i to niezależnie od tego, czy jest to lista adwokatów wykonujących zawód, czy lista adwokatów, którzy zawodu nie wykonują. Z uwagi na to J. D. została skreślona z listy adwokatów. Prezydium NRA wskazało przy tym, że skoro podstawą skreślenia z listy adwokatów jest objęcie odpowiedniego stanowiska, to tym samym analogiczną podstawą jest zajmowanie tego stanowiska bez choćby deklaracji zrezygnowania z niego. W ocenie organu administracji, wpis osoby uprzednio zatrudnionej jako asystent sędziego ma charakter niejako warunkowy, bo jego trwałość uzależniona jest od niezwłocznego rozwiązania stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00