Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 1067/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędziowie NSA Czesława Socha Krystyna Anna Stec Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 9 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Bk 83/12 w sprawie ze skargi B. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od B. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 9 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Bk 83/12 oddalił skargę B. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów oraz zwolnienie towarów z należności przywozowych.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Ł. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], w której stwierdzono powstanie z mocy prawa długu celnego w odniesieniu do samochodu osobowego marki LEXUS oraz rzeczy domowego użytku objętych procedurą dopuszczenia do obrotu ze zwolnieniem od cła i należności podatkowych wg zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia [...] września 2009 r. oraz określono wysokość należności celnych w odniesieniu do tych towarów wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektora Izby Celnej wskazano, że skarżąca wraz ze zgłoszeniem celnym złożyła wniosek o zastosowanie zwolnienia od cła na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L z 23 kwietnia 1983 r., Nr 105, s. 1 ze zm.) dalej: rozporządzenie Rady nr 918/83. Towary objęte zgłoszeniem zostały dopuszczone do swobodnego obrotu i zwolnione z należności celnych na warunkach określonych w cytowanym rozporządzeniu. Jednakże w trakcie czynności sprawdzających ustalono, iż skarżąca przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zaś pojazd jest najprawdopodobniej garażowany w B.. W związku z powyższym, postanowieniem z [...] października 2010 r. Urząd Celny w Ł. wszczął z urzędu postępowanie celne w związku z możliwością złamania warunku określonego w art. 2 rozporządzenia Rady nr 918/83. W efekcie tego postępowania stwierdzono, że w przedmiotowej sprawie nie nastąpiło przeniesienie miejsca zamieszkania skarżącej z państwa trzeciego na obszar Wspólnoty, przez co naruszono warunki określone w art. 2 rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00