Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 967/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędziowie NSA Gabriela Jyż Małgorzata Rysz Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 22 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 690/11 w sprawie ze skargi Z. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. Z. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. P. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z dnia 22 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 690/11, oddalił skargę Z. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, z następującym uzasadnieniem.

W dniu [...] sierpnia 2006 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony ze Szwajcarii używany samochód osobowy marki Audi [...] A., wyprodukowany w 2006 roku. Do zgłoszenia celnego dołączono: rachunek nr [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r. określający wartość przedmiotowego pojazdu na kwotę 3.500 franków szwajcarskich (CHF), deklarację o preferencyjnym unijnym pochodzeniu towaru, kserokopię dowodu rejestracyjnego oraz ocenę techniczną nr [...] z dnia [...] sierpnia 2006 r. zawierającą opis uszkodzeń pojazdu.

Zgłoszenie celne odpowiadało wymogom formalnym określonym w art. 62 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 302, str. 1 ze zm. - dalej: WKC), zostało przyjęte przez organ celny, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną i określenie kwoty długu celnego na podstawie zadeklarowanych przez stronę elementów kalkulacyjnych.

W związku z otrzymaniem pisma szwajcarskich władz celnych dotyczącego niezidentyfikowanych przez administrację Szwajcarii podmiotów figurujących na fakturach i umowach sprzedaży samochodów, z którego wynikało, że eksporter o nazwie S. L., [...] E. K. STR [...], który widnieje na dowodzie zakupu dołączonym do zgłoszenia celnego nie istnieje, organ przyjął, że rachunek dołączony do przedmiotowego zgłoszenia celnego jest fikcyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00