Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 30 lipca 2014 r., sygn. II FSK 2046/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Beata Cieloch, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2417/11 w sprawie ze skargi "S." [...] Spółdzielni [...] z siedzibą w W. na interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 maja 2011 r. nr IPPB3/423-73/11-6/DP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz "S." [...] Spółdzielni [...] z siedzibą w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 maja 2012 r., III SA/Wa 2417/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie ze skargi "S." [...] Spółdzielnia [...] z siedzibą w W.(dalej: "Spółdzielnia") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (wydaną przez organ upoważniony: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 13 maja 2011 r., nr IPPB3/423-73/11-6/DP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
W dniu 31 stycznia 2011 r. Spółdzielnia złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Spółdzielnia prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi oraz przemysłowymi, a także świadczenia usług wynajmu powierzchni handlowych. W dniu 20 sierpnia 2010 r. wnioskodawczyni przystąpiła do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza i w związku z tym wniosła wkład niepieniężny w postaci: prawa użytkowania wieczystego działki gruntu położonej przy ul. M. w W., którego Spółdzielnia była użytkownikiem wieczystym oraz prawa własności posadowionego na tej działce budynku o funkcji handlowo-gastronomicznej — zwanego Dom Handlowy "S.", którego Spółdzielnia była właścicielem. Wskutek wniesienia przez Spółdzielnię do spółki komandytowej użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku, na spółkę przeszły z mocy prawa umowy najmu powierzchni w budynku, których stroną była Spółdzielnia w dacie wniesienia. Nabycie użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku przez Spółdzielnię nastąpiło w roku 1996 na podstawie umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu oraz przeniesienie własności budynku zawartej pomiędzy Gminą W. i Spółdzielnią. Przed nabyciem użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku Spółdzielnia była użytkownikiem tej nieruchomości. Przeniesienie przez Gminę W. na Spółdzielnię własności budynku nastąpiło nieodpłatnie z uwagi na fakt, że budynek został wybudowany w całości z własnych środków Spółdzielni. Do dnia wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, zarówno prawo użytkowania wieczystego gruntu, jak i budynek zaliczane były do środków trwałych Spółdzielni. Budynek był amortyzowany dla celów podatku dochodowego, przy czym nie został on w całości zamortyzowany (umorzony) przez Spółdzielnię dla celów podatkowych przed dniem wniesienia wkładu do spółki. Obecnie rozważane jest dokonanie obniżenia wkładów wniesionych przez Spółdzielnię, co będzie skutkować wypłatą przez spółkę komandytową na rzecz Spółdzielni określonych kwot wynikających z obniżenia wartości wniesionych wkładów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right