Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 maja 2012 r., sygn. III SA/Wa 2417/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant referent stażysta Marika Krawczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2012 r. sprawy ze skargi "S." z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "S." z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 31 stycznia 2011 r. "S." (dalej jako Spółdzielnia lub Skarżąca) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:
Spółdzielnia prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi oraz przemysłowymi, a także świadczenia usług wynajmu powierzchni handlowych.
W dniu 20 sierpnia 2010 r. Spółdzielnia przystąpiła do spółki komandytowej (dalej: "SK") w charakterze komandytariusza i w związku z tym wniosła wkład niepieniężny w postaci:
- prawa użytkowania wieczystego działki gruntu położonej przy ul. [...] w W., którego Spółdzielnia była użytkownikiem wieczystym oraz
- prawa własności posadowionego na tej działce budynku o funkcji handlowo-gastronomicznej - zwanego D., którego Spółdzielnia była właścicielem.
Wskutek wniesienia przez Spółdzielnię do SK użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku, na SK przeszły z mocy prawa umowy najmu powierzchni w budynku, których stroną była Spółdzielnia w dacie wniesienia.
Nabycie użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku przez Spółdzielnię nastąpiło w roku 1996 na podstawie umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu oraz przeniesienie własności budynku zawartej pomiędzy Gminą W. i Spółdzielnią. Przed nabyciem użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku Spółdzielnia była użytkownikiem tej nieruchomości. Przeniesienie przez Gminę W. na Spółdzielnię własności budynku nastąpiło nieodpłatnie z uwagi na fakt, iż budynek został wybudowany w całości z własnych środków Spółdzielni. Do dnia wniesienia wkładu niepieniężnego do SK, zarówno prawo użytkowania wieczystego gruntu, jak i budynek zaliczane były do środków trwałych Spółdzielni. Budynek był amortyzowany dla celów podatku dochodowego, przy czym nie został on w całości zamortyzowany (umorzony) przez Spółdzielnię dla celów podatkowych przed dniem wniesienia wkładu do SK.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right