Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2014 r., sygn. I FSK 958/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "D." R. B., D. B. s.c. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 748/12 w sprawie ze skargi "D." R. B., D. B. s.c. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 31 maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2005r. oraz od stycznia do grudnia 2006r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "D." R. B., D. B. s.c. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 10 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 748/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę "D." [...] s.c. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 31 maja 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 2005 r. oraz od stycznia do grudnia 2006 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że we wskazanym okresie Skarżąca prowadziła działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży importowanych z Kanady samochodów. W okresie tym sprzedała mianowicie dziewięć takich samochodów. Po przeanalizowaniu wszystkich tych transakcji Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w S. stwierdził, że wystawione przez Skarżącą faktury nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych i są nierzetelne. Stwierdzono bowiem, że Skarżąca zaniżyła kwoty, za które rzeczywiście sprzedano samochody, w przypadku zaś pięciu transakcji faktycznego zakupu miały dokonać inne osoby niż widniejące na fakturach jako nabywcy. W rezultacie organ I instancji uznał prowadzoną ewidencję sprzedaży za nierzetelną i ustalił obrót ze sprzedaży dziewięciu samochodów w drodze oszacowania. Następnie decyzją z 12 listopada 2010 r. określił za poszczególne miesiące nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy albo wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.