Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 3 września 2014 r., sygn. I FSK 1160/13
Chcąc pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, organy powinny ustalić, czy podatnik będący odbiorcą tych faktur wiedział lub powinien był wiedzieć, że transakcje te wiążą się z przestępstwem popełnionym przez dostawcę lub inny podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu i czy podatnik przedsięwziął wszystkie działania, jakich można od niego racjonalnie oczekiwać, w celu upewnienia się, że dokonywana przez niego transakcja nie prowadzi do udziału w przestępstwie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 grudnia 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1585/12 w sprawie ze skargi I. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 19 grudnia 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1585/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę I. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 30 lipca 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że wskutek przeprowadzonego u Skarżącego postępowania podatkowego stwierdzono nieprawidłowości polegające na zawyżeniu w miesiącu kwietniu 2008 r. podatku naliczonego o kwotę 248.678 zł w związku z odliczeniem tego podatku z faktur dokumentujących zakup od M. sp. z o.o. prętów żebrowanych. Organ I instancji ustalił bowiem, że towar ten był przedmiotem dalszej odsprzedaży na rzecz kontrahenta czeskiego, tj. H. O. T. s. r. o. z siedzibą we F. Tenże z kolei odsprzedał ten towar polskim firmom C.-M. C. B. w S. i W. J. W. W rezultacie organ I instancji stwierdził, że firma Skarżącego - S. P. C. dokonywała jedynie fakturowego nabycia, a następnie sprzedaży stali zbrojeniowej. Uwzględniając powyższe decyzją z 12 grudnia 2011 r. organ I instancji dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za przedmiotowy okres - bez uwzględnienia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez M. sp. z o.o.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right