Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 11 września 2014 r., sygn. II FSK 2057/12
Organ umocowany do wydania interpretacji, ze względu na unormowanie z art. 14o Ordynacji podatkowej, jest zobowiązany przeprowadzić test "określoności" zaistniałych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych (art. 14b § 1 – 3 Ordynacji podatkowej) po to, aby ustalić zakres ochrony przysługującej wnioskodawcy w razie wejścia do obrotu prawnego "milczącej interpretacji". Oznacza to, że sytuacja wnioskodawcy musi być wskazana w sposób dostatecznie precyzyjny i jednoznaczny, bez pozostawienia jakiegokolwiek marginesu niepewności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA del. Andrzej Jagiełło, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 361/12 w sprawie ze skarg A.R. i B.R. na postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 2012 r. nr [...] i [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 361/12, w sprawie ze skargi A.R. i B.R., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił postanowienia Ministra Finansów (organu upoważnionego: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach) z dnia 13 stycznia 2012 r. i poprzedzające je postanowienia tego organu z dnia 2 listopada 2011 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowań w sprawie udzielenia pisemnych interpretacji.
W uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniono, że w dniu 1 sierpnia 2011 r. oraz w dniu 4 sierpnia 2011 r. do organu podatkowego wpłynęły wnioski A.R. i B.R. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów dotyczących rozliczeń podatkowych akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (zwanej dalej: "SKA") będącego osobą fizyczną. We wnioskach opisano zdarzenie przyszłe, zadano pytania podając przykłady możliwych zdarzeń i przedstawiono stanowisko strony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right