Wyrok NSA z dnia 5 marca 2014 r., sygn. I FSK 578/13
Kwota nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, to nic innego niż cena kupna (zakupu) określona w art. 26a B pkt 3 VI Dyrektywy, a więc wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od pośrednika opodatkowanego. Z definicji tej należy przy tym wywieść, że "kwotę nabycia" należy określać na moment nabycia towaru używanego, a nie jego sprzedaży, gdyż uwzględnia się elementy transakcji nabycia na dzień jej dokonania (podatki, cła, opłaty i należności oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizja, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia), a nie na dzień sprzedaży, który może być zresztą bardzo odległy od momentu nabycia tego towaru.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2718/11 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 8 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 7 sierpnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2718/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 8 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy, sąd pierwszej instancji podał, że w badanym okresie podatnik prowadził sprzedaż samochodów używanych sprowadzonych z zagranicy, którą dokumentował fakturami VAT-marża, na podstawie art. 124 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). W czasie postępowania kontrolnego stwierdzono nieprawidłowości w prowadzonej przez niego ewidencji podatkowej. Wartość sprzedaży samochodów udokumentowana wystawianymi przez stronę fakturami, okazała się bowiem niezgodna z zeznaniami kupujących, złożonymi przed organami ścigania.