Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 177/13
Analiza prawdopodobieństwa wystąpienia szkody u klienta, który chce się ubezpieczyć, jest zwolniona z podatku. Jest to bowiem usługa pomocnicza – niezbędna do świadczenia usługi ubezpieczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 634/12 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 13 listopada 2012r., sygn. akt III SA/Wa 634/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Spółka wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności w zakresie obsługi operacyjnej produktów ubezpieczeniowych i finansowych Grupy A. Dla celów prowadzenia tej działalności Spółka posiada infrastrukturę techniczną oraz zespól pracowników i współpracowników.
Na podstawie umowy zawartej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Spółka świadczy usługę w zakresie oceny ryzyka ubezpieczeniowego przed zawarciem umowy ubezpieczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe (dalej: "Towarzystwo) z klientami ("Usługa Pomocnicza"). W ramach ww. Usługi Pomocniczej Spółka wykonuje w szczególności następujące czynności: określenie informacji o ryzyku, które powinny być udostępnione przed złożeniem oferty ubezpieczenia; analiza dostępnej informacji technicznej obiektów, urządzeń i instalacji w aspekcie oczekiwanego ubezpieczenia; wstępna ocena ryzyka na podstawie dostępnej dokumentacji, pozwalająca na podjęcie decyzji przyjęcia do ubezpieczenia lub odrzucenia ryzyka; planowanie inspekcji ryzyk w zależności od klasy ryzyka, zakresu ubezpieczenia i sum ubezpieczenia; inspekcja ryzyk, w tym w szczególności poprzez wizję lokalną; ocena zagrożeń i rozwiązań chroniących przed utratą zysku; przygotowanie raportu z oceny ryzyka po wykonaniu inspekcji, służącego do ustalenia poziomu ryzyka, wielkości reasekuracji i kwotacji składki ubezpieczeniowej.