Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 151/13
Zasady neutralności podatku VAT i proporcjonalności wymagają, aby państwo członkowskie umożliwiło podatnikowi wykazanie przed organami podatkowymi przy użyciu innych środków, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, że dana transakcja została w istocie zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 października 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1067/12 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. sp. z o.o. z siedzibą we W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 października 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1067/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę P. Sp. z o.o. we W. (dalej: Spółka, Skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 maja 2012 r. nr [...] udzieloną w zakresie wykładni przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.: dalej - ustawa o VAT).
Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji zreferował treść wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka wyjaśniła zatem, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi szkoleniowe, polegające na organizowaniu szkoleń na rzecz jednostek sektora finansów publicznych. Od pewnego czasu Spółka korzysta ze zwolnienia w podatku VAT w związku z otrzymaną, korzystną dla siebie interpretację indywidualną. Do czasu otrzymania interpretacji Spółka opodatkowywała świadczone usługi szkoleniowe według stawki podstawowej. W związku z otrzymaną interpretacją korekty wymaga obecnie ponad kilkadziesiąt faktur. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym skarżąca zadała następujące pytanie: czy Spółka ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez wszystkich nabywców usług?