Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. II OSK 1507/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant: starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 stycznia 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 689/11 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę R.M. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...], w przedmiocie wymeldowania skarżącego z pobytu stałego w lokalu nr [...], w budynku przy ul. G. w Bielsku-Białej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. Prezydent Miasta Bielska-Białej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), orzekł o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego w przedmiotowym lokalu. Organ I instancji wyjaśnił, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte w wniosku Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej. Podkreślił, że prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej z dnia 6 marca 2003 r., sygn. akt I C 78/03, skarżącemu oraz jego rodzinie nakazano opróżnienie, opuszczenie i wydanie Gminie Bielsko-Biała przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz wstrzymano wykonanie nakazu opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez Gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W wykonaniu powyższego wyroku przedstawiono skarżącemu lokal socjalny przy ul. S., w którym obecnie on zamieszkuje. W toku postępowania skarżący stwierdził, że obecnie jego sprawy życiowe koncentrują się w lokalu przy ul. S. w Bielsku-Białej. Umowa dotycząca najmu tego lokalu została jednak z nim zawarta tylko na czas określony, zatem do czasu zawarcia umowy najmu tego lokalu na czas nieokreślony nie wymelduje się z dotychczasowego miejsca pobytu stałego. W ocenie organu I instancji w niniejszej sprawie spełniona została przesłanka z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Doszło bowiem do opuszczenia przez skarżącego jego dotychczasowego miejsca stałego pobytu, lecz nie dopełnił on obowiązku wymeldowania się. Zdaniem organu opuszczenie w opisany sposób dotychczasowego miejsca stałego pobytu miało charakter trwały i dobrowolny, bowiem na równi z dobrowolnym i trwałym opuszczeniem lokalu należy traktować wykonanie prawomocnego orzeczenia sądowego nakazującego eksmisję danej osoby z lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00