Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. I OSK 427/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie NSA Ewa Dzbeńska del. WSA Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 4 grudnia 2012 r. sygn. akt II SAB/Ol 160/12 w sprawie ze skargi J. W. na bezczynność Burmistrza Miasta O. w przedmiocie udzielenia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2. zasądza od Burmistrza Miasta O. na rzecz J. W. kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2012 r. o sygn. akt II SAB/Ol 160/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę J. W. na bezczynność Burmistrza Miasta O. w przedmiocie udzielenia informacji publicznej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Wnioskiem z dnia 25 września 2012 r. J. W., powołując się na art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zwróciła się do Burmistrza Miasta O. o udzielenie informacji w zakresie całego raportu z audytu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie [...] w Urzędzie Miejskim w O.
Odpowiadając na powyższy wniosek, pismem z dnia 4 października 2012 r. Burmistrz Miasta O. poinformował zainteresowaną, że jej żądanie nie dotyczy informacji publicznej, bowiem dokument będący przedmiotem wniosku nie został sporządzony przez funkcjonariusza publicznego.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie J. W. jej przedmiotem uczyniła bezczynność Burmistrza Miasta O., polegającą na nieudzielaniu informacji publicznej, zgodnie z żądaniem. Zarzuciła organowi naruszenie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 1 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), poprzez bezzasadne odmawianie wnioskowanej informacji przymiotu informacji publicznej, do której dostęp powinien być nieograniczony z uwagi na gwarancje konstytucyjne, przyznające walor informacji publicznej także innym dokumentom, niż dokumenty urzędowe. Skarżąca wniosła o zobowiązanie organu do rozpatrzenia jej wniosku z dnia 25 września 2012 r.