Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II OSK 1826/11
Dnia 30 stycznia 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia del. WSA Robert Sawuła (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anna Sidorowska - Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2013roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 868/11 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcie pozwolenia na broń oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 21 czerwca 2011 r. II SA/Wa 868/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, a także orzekł o klauzuli ochrony tymczasowej i kosztach postępowania. Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach sprawy:
Pismem z 12 maja 2010 r. Opolski Komendant Wojewódzki Policji zawiadomił E. K. o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia mu pozwolenia na broń palną myśliwską w związku z powziętą informacją o kradzieży z domu broni wraz z amunicją. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego decyzją z [...] października 2010 r. nr [...] Opolski Komendant Wojewódzki Policji cofnął E. K. pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej.
Organ ustalił, że w okresie od 20 do 23 kwietnia 2010 r. z domu E. K. skradziono m.in. należący do niego sztucer [...] kaliber [...] z lunetą oraz 30 sztuk amunicji i pokrowiec. Broń i amunicja, wraz z dwoma innymi sztukami broni, przechowywana była w metalowej szafie spełniającej wymagania prawne, na której nie stwierdzono śladów włamania. Postępowanie karne nie doprowadziło do ustalenia sprawców kradzieży, a broni nie odnaleziono. W toku postępowania karnego E. K. zeznał, że szafa mogła zostać otworzona kluczami, które były ukryte pod blatem stołu w tym samym pomieszczeniu, co szafa. W ocenie organu I instancji strona postąpiła zatem w sposób pozwalający złodziejowi na odnalezienie kluczy bez większych problemów. Przyczyniła się tym samym do zwiększenia zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, ponieważ w wyniku zdarzenia broń trafiła w niepowołane ręce przestępców, to zaś uzasadniać miało w świetle art. 18 ust. 5 pkt 4 w zw. z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 z późn. zm., dalej zwana: "Ubia") cofnięcie stronie pozwolenia na posiadanie broni.