Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 maja 2013 r., sygn. II OSK 39/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon /spr./ Sędziowie sędzia NSA Leszek Kamiński sędzia del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 września 2011 r. sygn. akt II SA/Lu 358/11 w sprawie ze skargi S. K. i K. G. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od S. K. i K. G. solidarnie na rzecz Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 15 września 2011 r., sygn. akt II SA/Lu 358/11, po rozpoznaniu skargi S. K. i K. G. uchylił zaskarżoną decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] marca 2011 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.
W uzasadnieniu wyroku wskazano następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegatura w Białej Podlaskiej w piśmie z dnia 6 czerwca 2010 r. zawiadomił Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białej Podlaskiej o usytuowaniu reklamy świetlnej na obszarze układu urbanistycznego miasta Międzyrzec Podlaski objętego ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków nr A/673, bez wymaganego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków i pomimo wydania przez ten organ decyzji z dnia 8 kwietnia 2010 r., odmawiającej udzielenia zgody na usytuowanie w tym miejscu urządzenia reklamowego.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białej Podlaskiej w związku z ww. pismem wszczął postępowanie i w trakcie oględzin dokonanych w dniu 3 września 2010 r. przy udziale stron stwierdził, że działka nr 948/2 położona w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulic [...] i Lubelskiej w Międzyrzecu Podlaskim zabudowana jest budynkiem będącym siedzibą Urzędu Gminy Międzyrzec Podlaski. W maju 2010 r. wspólnicy spółki cywilnej [...] ustawili na terenie tej działki nośnik reklamy podświetlanej zamontowany na dwuosiowej przyczepie ciężarowej posiadającej dowód rejestracyjny [...] wydany przez Starostę Bialskiego o nr rej. [...] (przyczepa ciężarowa: rok produkcji - 1997, dopuszczalna ładowność 1070 kg, nacisk na oś 6,00kN). Na przyczepie zamontowano konstrukcję z profili stalowych o przekroju kwadratowym w kształcie dwóch odwróconych liter "T". Dolne profile, poprzeczne do osi przyczepy posiadają wysuwane przedłużenia z nagwintowanymi otworami, w których osadzono stalowe śruby zakończone kwadratową podporą stalową - stopą. Osadzenie każdej z czterech podpór - stóp za pomocą śruby umożliwia regulację jej wysokości w zakresie kilkunastu centymetrów. Pod stalowymi stopami znajdują się drobnowymiarowe elementy betonowe zapewniające wzmocnienia (odpowiedni opór podłoża) oparcia stóp. Pomiędzy słupami konstrukcji wsporczej zamocowano prostokątną ramę z panelem świetlnym składającym się z dziewięciu części. Powierzchnia łączna panelu o wymiarach zewnętrznych ok. 3,9 x 2,8 m wynosi 11,06 m2. Rama z zamontowanym panelem posiada konstrukcję umożliwiającą opuszczenie jej w dół. Skrajne słupy posiadają odciągi z lin stalowych. Panele świetlne posiadają instalację elektryczną zasilaną z zewnętrznego źródła. Wspólnicy spółki cywilnej [...], będący właścicielami przedmiotowego urządzenia, oświadczyli, iż posiadają zgodę właściciela terenu na zajęcie gruntu pod przyczepę ciężarową i nie dokonali w organie administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia ani nie występowali o pozwolenie na budowę.