Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 440/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Robert Sawuła Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Gl 547/11 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Gl 547/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. K. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
Jak wynika z akt sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żywcu zawiadomieniem z dnia 10 października 2008 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie legalności budowy obiektu budowlanego na działce nr [...] w K. na polanie B. oraz o planowanych oględzinach. W dniu 28 października 2008 r. przeprowadzono oględziny działki podczas których ustalono, że znajduje się na niej obiekt drewniany, mieszczący na poddaszu pomieszczenia mieszkalne bez łazienki, a na parterze część gastronomiczną z tarasem niezabudowanym dachem. Obiekt wspiera się na betonowych kostkach, nie ma fundamentów. Dach pokryty jest blachodachówką. Na działce znajduje się także zadaszony grill murowany z kamieni oraz plastikowy zbiornik na nieczystości. Ustalono, że obiekt wykonano w listopadzie 2007 r., a inwestor nie posiada żadnej dokumentacji dotyczącej wykonanych robót.
Decyzją nr [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żywcu, na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) nakazał S. K. rozbiórkę znajdujących się na działce nr [...] obiektów: drewnianego budynku gastronomicznego wraz z podłączonym do niego zbiornikiem na nieczystości ciekłe oraz wolnostającego, zadaszonego, murowanego grilla. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że mając na uwadze murowaną konstrukcję grilla, jego wymiary (1,20x3,20 m) oraz kubaturowy charakter, nie uznano go za obiekt małej architektury służący rekreacji codziennej, zwłaszcza, że teren działki nie jest przeznaczony pod zabudowę budynkami mieszkalnymi i rekreacyjnymi. Zdaniem organu istniejące obiekty, powstałe w warunkach samowoli budowlanej, wymagały w dacie powstania pozwolenia na budowę. Obowiązujący w gminie plan miejscowy zatwierdzony uchwałą Rady Gminy z dnia 19 lipca 2005 r., nr XXVII/241/05 przewiduje dla działki nr [...] położenie w obszarze o symbolu 206-B.1 Rn, w zakresie podstawowym przeznaczonym pod lasy i tereny rolne. Jako przeznaczenie uzupełniające plan przewiduje wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe, urządzenia i obiekty towarzyszące, obiekty usługowe związane z obsługą tras turystycznych i narciarskich, urządzenia infrastruktury technicznej, drogi, parkingi, dojścia, dojazdy. Jednocześnie w § 49 ust. 1 pkt 4a planu dopuszczono lokalizację obiektów kubaturowych służących obsłudze tras narciarskich jedynie w obrębie terenów, dla których na rysunku planu wyznaczono nieprzekraczalne linie zabudowy. Dla działki inwestorki nie ma wyznaczonych takich linii, wobec czego nie ma możliwości lokalizowania na niej obiektów kubaturowych. Powstała zabudowa jest wobec tego sprzeczna z planem miejscowym, co wyklucza jej legalizację i uzasadnia nakazanie rozbiórki.