Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2013 r., sygn. I OSK 2002/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia NSA Bożena Popowska (spr.), Protokolant asystent sędziego Katarzyna Ślizak, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 358/12 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 maja 2012 r. WSA w Warszawie po rozpoznaniu skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego w punkcie pierwszym wyroku uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy Ż. W. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], w punkcie drugim stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2011 r. A.B. wystąpiła o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem - R. B.

Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. Wójt Gminy Ż.W. odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego i wskazał, że wprawdzie R. B. legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jednakże pozostaje on w związku małżeńskim, co zgodnie z treścią art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139, poz. 992 ze zm.), powoływana dalej też jako ustawa, stanowi przesłankę negatywną do ustalenia uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego.

Na skutek odwołania A. B., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, powołując się na treść art. 17 ust. 1 i 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, że choć z materiału dokumentacyjnego wynika, iż R. B. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to jednak pozostaje on w związku małżeńskim, a jego małżonka nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tym samym brak jest podstaw do przyznania żądanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00