Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2013 r., sygn. II OSK 310/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy asystent Anna Sidorowska - Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Kr 1713/09 w sprawie ze skargi W. Ś. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę W. Ś. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] września 2009 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie decyzją z dnia [...] września 2009 r., po rozpatrzeniu odwołania skarżącej, utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] listopada 2008 r. nakazującą skarżącej rozbiórkę wiaty gospodarczej zlokalizowanej na działce nr [...] w miejscowości Z. i uporządkowanie terenu po dokonanej rozbiórce. W uzasadnieniu organ wskazał, że skarżąca wybudowała wiatę gospodarczą o wymiarach 4,80 x 3,10m na działce nr [...] w Z. bez wymaganego zgłoszenia. Jakkolwiek pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80m, to zgodnie z treścią art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) budowa wiaty gospodarczej wymagała zgłoszenia właściwemu organowi. Obiekt ten posiada konstrukcję szkieletową drewnianą, przylega bezpośrednio do budynku mieszkalnego, a od strony południowej ściana wiaty częściowo obłożona jest blachą falistą ocynkowaną i siatką ogrodzeniową. Wiata posiada dach jednospadowy o konstrukcji drewnianej o pokryciu z blachy falistej. Do wiaty zostało doprowadzono przyłącze elektryczne za pomocą kabla napowietrznego. Legalizacja obiektu wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy budowa jest zgodna z zasadami planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych. Postanowieniem z dnia [...] września 2008 r. Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. nałożył na skarżącą obowiązek przedłożenia dokumentów niezbędnych do zalegalizowania samowoli budowlanej. W zakreślonym terminie skarżąca nie przedłożyła wymaganych dokumentów, które umożliwiłby doprowadzenie inwestycji do stanu zgodnego z prawem. Tym samym, skoro legalizacja wybudowanej bez wymaganego zezwolenia wiaty nie była możliwa, to należało nakazać jej rozbiórkę na podstawie art. 49b ust. 1 Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00