Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. I OSK 2483/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 386/12 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stypendium rektora dla najlepszych studentów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 5 czerwca 2012 r., II SA/Bd 386/12 oddalił skargę M. K. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z [...] stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że w sentencji podjętego rozstrzygnięcia Odwoławcza Komisja Stypendialna, powołując się na art. 104 i 127 § 2 k.p.a., odmówiła przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów i utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej z [...].11.2011r. w sprawie odmowy przyznania stypendium. Chociaż art. 138 § 1 k.p.a. zawiera zamknięty katalog sposobów rozstrzygnięć podejmowanych przez organ odwoławczy, o czym świadczy kategoryczne, enumeratywne wyliczenie zachowań tego organu, to jednak sformułowanie: "postanawia odmówić i utrzymuje w mocy" w istocie, biorąc pod uwagę całość decyzji włącznie z jej uzasadnieniem i odniesieniem się w nim do decyzji z [...].11.2011r. należało odczytać, jako decyzję "utrzymującą w mocy decyzję odmawiającą przyznania stypendium", a takie rozstrzygnięcie mieści się w granicach wyznaczonych przez art. 138 k.p.a., chociaż poprawna forma byłby zwrot "utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję". Sąd dostrzegł niewątpliwe uchybienie art. 138 k.p.a., ale jednocześnie uznał, że nie mogło ono mieć istotnego wpływu na wynik sprawy, co w świetle art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 poz. 270) stanowi przesłankę uwzględnienia skargi na decyzję z powodu naruszenia przepisów postępowania. Sąd doszedł do wniosku, że pomimo sformułowania sentencji w sposób nieprzewidziany przepisem art. 138 § 1 k.p.a. - sama odmowa przyznania stypendium była zasadna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00