Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1408/12

Istnieje związek pomiędzy art. 102 ust. 1 i art. 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), bowiem odwołanie się do definicji pojęcia indywidualnego charakteru, który wraz z elementem nowości stanowi wyznacznik wzoru przemysłowego, pozwala stwierdzić w sposób niepozostawiający wątpliwości, że cechą immanentną wzoru przemysłowego jest jego postrzegalność wzrokowa (również dotykowa) - tylko w ten sposób, a więc poprzez szczególne, właściwe dla danego wytworu cechy, może on oddziaływać na użytkownika, budząc w nim określone wrażenia.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 lutego 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2171/11 w sprawie ze skargi T. Spółki z o.o. w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę T. Sp. z o.o. w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2011 r. w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu [...] marca 2008 r. P.P.U.H. S. Sp. z o.o. w M. wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego "Płyta izolacyjna" nr [...] udzielonego w dniu [...] maja 2007 r. na rzecz T. Sp. z o.o. z pierwszeństwem od dnia 7 lutego 2007 r. Swój interes prawny wnioskodawca wywodził z faktu, że jest producentem płyt styropianowych, które zamierza produkować i wprowadzać do obrotu, a które mają cechy objęte spornym prawem z rejestracji. Sporne prawo prowadzi zatem do ograniczenia swobody działalności gospodarczej wnioskodawcy. Za podstawę żądania wskazał art. 102 w zw. z art. 103 i 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej: p.w.p. W uzasadnieniu wniosku podniesiono m.in., że pojedyncza płyta jest częścią składową wytworu złożonego, w postaci systemu ocieplenia złożonego z wielu płyt izolacyjnych i warstw je pokrywających. Końcowy użytkownik płyty izolacyjnej, wkomponowanej w system ocieplenia budynku, nie ma możliwości wzrokowego postrzegania cech tej płyty w trakcie zwykłego używania systemu ocieplenia. Wnioskodawca postawił także zarzut braku nowości ewentualnie indywidualnego charakteru spornego wzoru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00