Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. II GSK 1059/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K., J. K., K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 lutego 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1949/11 w sprawie ze skargi A. K., J. K., K. K. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 21 lutego 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1949/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. K., J. K. i K. K. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] lipca 2011 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] lipca 2011 roku Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, po rozpatrzeniu wniosku A. K., J. K. i K. K. o ponowne rozpoznanie sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] czerwca 2011 roku, ustalającą karę pieniężną za zajęcie pasa drogowego drogi krajowej nr [...]K. - T. (dawniej nr [...]) przy działce nr [...] w W. w obrębie działki nr [...] w celu prowadzenia robót oraz wykonania ogrodzenia - bez zezwolenia zarządcy drogi.

W uzasadnieniu decyzji, organ powołując się na art. 4 pkt. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), wyjaśnił, że pas drogowy jest to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Wskazał, że działka nr [...] stanowi własność Skarbu Państwa, na której zostały zrealizowane obiekty i urządzenia drogowe na podstawie decyzji wydanych przez organy architektoniczno-budowlane, w tym decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej przez Burmistrza Miasta i Gminy W. z dnia [...] lutego 2002 r. oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2003r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Stwierdził także, że w rozpatrywanym przypadku droga krajowa istniała przed jej rozbudową, nastąpiło jedynie poszerzenie drogi już istniejącej, zaliczonej do dróg krajowych o nadanym numerze i określonej klasie technicznej. Wskazał, że wszelkie uregulowania dotyczące pasa drogowego dróg publicznych zawarte są w ustawie o drogach publicznych, w tym przepisy określające zasady prowadzenia robót w pasie drogowym i wymogi co do uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na ich prowadzenie. Prawo użytkowania wieczystego nie zwalnia stron od stosowania przepisów ustawy o drogach. Organ podkreślił, iż prowadzenie robót w pasie drogowym odbywało się bez zezwolenia zarządcy drogi w formie decyzji administracyjnej, jak stanowi art. 40 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, w związku z czym należało nałożyć karę pieniężną zgodnie z art. 40 ust. 12 pkt. 1 powołanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00