Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. II GSK 105/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Gabriel Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ś. S. M. "J." w Ś. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 828/11 w sprawie ze skargi Ś. S. M. "J." w Ś. W. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu produktu niewłaściwie oznakowanego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ś. S. M. "J." w Ś. W. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę Ś. S. M. "J." z siedzibą w Ś. W. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia 4 lutego 2011 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu produktu niewłaściwie oznakowanego.
Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w P. decyzją z dnia 2 września 2010 r. wymierzył Ś. S. M. "J" karę pieniężną w wysokości 500 zł za nieprawidłowe oznakowanie "Mleka spożywczego homogenizowanego 2 % tłuszczu", wielkość partii 506 szt. o wartości 309,60 zł netto, jako "Mleko super świeże". Organ uznał, że wprowadzenie do obrotu mleka z fantazyjnym zwrotem "super świeże" narusza przepisy ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 187, poz. 1577 ze zm.) dalej: ustawa j.h.a.r.s., przypisując wytwarzanemu artykułowi właściwości, których nie posiada w rzeczywistości.