Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 1961/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sportu i Turystyki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 2607/10 w sprawie ze skargi P. Z. R. S. w W. na decyzję Ministra Sportu i Turystyki z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zgody na utworzenie polskiego związku sportowego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. zasądza od P. Z. R. S. w W. na rzecz Ministra Sportu i Turystyki kwotę 740 (siedemset czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 2607/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę P. Z. R. S. z siedzibą w [...] i uchylił decyzję Ministra Sportu i Turystyki (dalej zwanego również "Ministrem") z dnia [...] października 2010 r., nr [...], oraz utrzymaną nią w mocy decyzję tego organu z dnia [...] września 2010 r., nr [...], którą cofnięto zgodę na utworzenie P. Z. R. S., jako polskiego związku sportowego. Ponadto Sąd stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu, a także zasądził od Ministra na rzecz skarżącego 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko Ministra Sportu i Turystyki. Organ ten stwierdził w toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego w P. Z. R. S., że Związek ten nie jest członkiem międzynarodowej organizacji sportowej. Na wezwanie organu Związek w piśmie z dnia 23 maja 2010 r. poinformował bowiem, że jak dotąd nie powstała międzynarodowa organizacja sportowa, która skupiałaby krajowe stowarzyszenia zainteresowane [...] z co najmniej 40 państw i 3 kontynentów. Z uwagi na to Minister Sportu i Turystyki cofnął zgodę na utworzenie P. Z. R. S. jako polskiego związku sportowego, wskazując jako podstawę prawną takiego rozstrzygnięcia art. 23 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 8 i art. 77 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 ze zm.). Minister wskazał, że Związek miał 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o sporcie kwalifikowanym na dostosowanie swojej działalności do wymogów tego aktu prawnego, w tym także wskazanych w art. 8 ust. 2 pkt 8 ustawy, tj. przesłanki przynależności do międzynarodowej organizacji sportowej właściwej dla danej dyscypliny sportu, zrzeszającej krajowe organizacje sportowe co najmniej z 40 państw i co najmniej z 3 kontynentów. Zdaniem organu administracji, w takiej sytuacji Minister mógł skorzystać z uprawnienia nadzorczego określonego w art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o sporcie kwalifikowanym, przewidującego cofnięcie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego, jeżeli utracił on przynależność do międzynarodowej organizacji sportowej właściwej dla danej dyscypliny sportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00