Postanowienie NSA z dnia 8 lipca 2013 r., sygn. II FZ 321/13
Prawo pomocy
Dnia 8 lipca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Anna Świderska po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2013 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia S. O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 marca 2013 roku sygn. akt I SA/Sz 470/12 o odmowie przyznania prawa pomocy w sprawie ze skargi S. O. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sąd u Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 stycznia 2012 roku sygn. akt I SA/Sz 1043/11 ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 19 czerwca 2009 roku nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 rok postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 28 marca 2013 r., w sprawie sygn. akt I SA/Sz 470/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił S. O. przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
W motywach orzeczenia sąd wskazał, że w uzasadnieniu zgłoszonego wniosku o przyznanie prawa pomocy podatnik podał, że gospodarstwo domowe prowadzi wspólnie z żoną E. i 20-letnią córką M. Zaznaczył przy tym, że w małżeństwie istnieje rozdzielność majątkowa. W 2000 r. została ogłoszona upadłość firmy wniskodawcy, po której do dnia dzisiejszego "nie odbudował się" finansowo ani majątkowo. Choruje na nadciśnienie tętnicze, jest zagrożony zawałem i wylewem. Pomimo złego stanu zdrowia pracuje na ¼ etatu z wynagrodzeniem 400 zł miesięcznie. Oświadczył, że nie ma środków na uiszczenie wpisu i możliwości aby na taką kwotę zapracować. W związku z tym, że powyższe oświadczenie okazało się niewystarczające dla oceny rzeczywistej sytuacji majątkowej oraz możliwości płatniczych skarżący został wezwany do nadesłania dodatkowych dokumentów i oświadczeń mających obrazować sytuacje majątkową i finansową jego żony oraz poziom wydatków koniecznych ponoszonych na utrzymanie rodziny.