Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 26 lutego 2013 r., sygn. II FSK 153/13

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Stanisław Bogucki po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej wniosku A. C. o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 października 2012 r., sygn. akt I SA/Po 418/12 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 21 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu postanawia: oddalić wniosek.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 10 października 2012 r., I SA/Po 418/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. C. (powoływanego dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (powoływanego dalej jako "Dyrektor IS") z dnia 21 lutego 2012 r., nr [...], w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej w skrócie: p.p.s.a.). Wyrok jest dostępny na stronie internetowej: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

2. Skarżący (reprezentowany przez pełnomocnika - radę prawnego) wniósł od ww. wyroku WSA w Poznaniu skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której sformułował wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a.

Uzasadniając wniosek Skarżący stwierdził, że jego sytuacja finansowa nie pozwala bez uszczerbku dla własnego majątku dokonać zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. Uzyskiwane obecnie dochody w całości są skierowane na bieżące utrzymanie, świadczenia z tytułu obowiązku alimentacyjnego oraz kosztowne wizyty u lekarzy. Stan zdrowia po wszczęciu rozpoznawanej sprawy spowodował konieczność leczenia psychiatrycznego żony Skarżącego i niewyobrażalne dla niej jest zapłacenie takiej kwoty. Żona Skarżącego: "Żyje w chronicznym stresie, opiekują się nią na co dzień psychiatrzy i niewykluczony jest przy dalszym nasileniu stresu pobyt w szpitalu psychiatrycznym". Szczegółowe uzasadnienie wynika także z załączonych do skargi załączników potwierdzających sytuację finansową i zdrowotną Skarżącego, zarówno na etapie pierwszej instancji, jak i również do niniejszej skargi kasacyjnej. Skarżący w dniu 26 kwietnia 2012 r. złożył wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji i w następstwie postanowieniem WSA w Poznaniu z dnia 23 lipca 2012 r., I SA/Po 418/12, postanowiono wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że obecne dochody są skierowane na bieżące utrzymanie, świadczenia z tytułu obowiązku alimentacyjnego oraz kosztowne wizyty u lekarzy. Postępowanie podatkowe w sprawie wpłynęło w znaczący sposób na zły stan zdrowia żony Skarżącego, w szczególności zdrowia psychicznego. Zdaniem Sądu pierwszej instancji, wykonanie zaskarżonej decyzji może spowodować utratę płynności finansowej Skarżącego, a to z kolei może spowodować trudne do odwrócenia skutki w postaci konieczności ograniczenia lub rezygnacji z leczenia Skarżącego i jego żony. Od dnia złożenia wniosku sytuacja Skarżącego uległa dalszemu pogorszeniu, z powodu nadmiaru stresu Skarżący ograniczył znacznie działalność gospodarczą i przebywa na zwolnieniu lekarskim, natomiast żona Skarżącego straciła pracę i przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Złożyła równocześnie wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu ostrej psychicznej depresji lękowej. Jakakolwiek egzekucja spowoduje w tym wypadku utratę płynności finansowej oraz u Skarżącego spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia firmy i zwolnienia wszystkich pracowników. W przypadku żony Skarżącego "(...) egzekucja ze względu na ostrą depresję lękową może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z leczenia oraz do podjęcia prób samobójczych".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00