Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 1203/12
Zgodnie z wykładnią językową i systemową wewnętrzną art. 5 ust. 1 pkt 2 pkt d u.p.o.l., przesłanką objęcia preferencyjną stawką podatkową budynków lub ich części jest faktyczne, bezpośrednie wykorzystanie ich w celu wykonywania świadczeń zdrowotnych. Stąd też, pojęcie "budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych", należy rozumieć ściśle; zasadniczym (funkcjonalnym) kryterium opodatkowania budynków lub ich części stawką preferencyjną podatku od nieruchomości jest bowiem zajęcie (wykorzystywanie) pomieszczeń do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska, Protokolant Łukasz Kidoń, po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Federacji [...] "M." z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 761/11 w sprawie ze skargi Federacji [...] "M." z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 14 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 lipca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, w sprawie o sygn. akt I SA/Bd 761/11, oddalił skargę Federacji [...] "M." w W. - nazywanej dalej "Skarżącą", na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 14 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r.
Z uzasadnienia wyroku sądu administracyjnego pierwszej instancji wynika, że Skarżąca prowadziła sanatorium uzdrowiskowe, którego część zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm) - powoływanej dalej jako "u.p.o.l.", korzystała z preferencyjnej stawki podatkowej.