Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 23 października 2013 r., sygn. II FSK 2832/11
Prawidłowa wykładnia art. 5a pkt. 6 i art. 14 ust. 2 pkt. 11 u.p.d.o.f nakazuje uznać przychody z wynajmu lokali użytkowych za przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Rudowski, Protokolant Katarzyna Latkowska, po rozpoznaniu w dniu 23 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 38/11 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1.Wyrokiem z dnia 7 lipca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28.10.2010 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r.
1.2. Decyzją z dnia 18 maja 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. określił podatniczce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości 3.214 zł. Uzasadniając organ wskazał, że w 2004 r. uzyskiwała ona dochody z działów specjalnych produkcji rolnej oraz z działalności gospodarczej prowadzonej w E. Firma Handlowo-Usługowa. W dniu 6 lutego 2006 r. organ pierwszej instancji wydal odrębną decyzję, w której ustalił dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2004 r. przy zastosowaniu norm szacunkowych w określonej powierzchni upraw. Organ ustalił, iż Skarżąca w 2004 r. prowadziła działalność gospodarczą jako współwłaścicielka spółki. Przedmiotem działalności gospodarczej było m.in. prowadzenie handlu hurtowego i detalicznego artykułami rolno-spożywczymi i przemysłowymi. Skarżąca wraz z pozostałymi współwłaścicielami wniosła nieodpłatnie lokale użytkowe do użytkowania przez wspólnie założoną spółkę na czas jej trwania. Następnie wspólnicy spółki dokonali rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem lokali użytkowych. Organ podniósł, że skoro podatniczka osiągała przychody z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w spółce, to osiągnięte przychody powinny zostać zakwalifikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie jako przychody z najmu.
-
keyboard_arrow_right