Wyrok NSA z dnia 10 września 2013 r., sygn. I FSK 614/12
Sprzęt AGD, nawet przeznaczont do zabudowy, nie stanowi po jego zamontowaniu trwałego elementu konstrukcyjnego budynku. Nie może być więc elementem modernizacji. Wymiana uszkodzonego lub przestarzałego sprzętu AGD nawet zabudowanego, jest możliwa bez zmian konstrukcyjnych w budynku. Zatem uchwała I FPS 2/13 nie odnosi się do dostawy sprzętu AGD.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "T." R. Sp. j. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 735/11 w sprawie ze skargi "T." R. Sp. j. w N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "T." R. Sp. j. w N. kwotę 320 (słownie: trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 735/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "T." R. Sp. j. w N. (dalej jako "skarżąca" lub "spółka") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Sąd pierwszej instancji podał, że z wniosku o udzielenie interpretacji wynikało, iż spółka wykonuje usługę, polegającą na projektowaniu zabudowy, wytwarzaniu z zakupionych w tym celu materiałów: płyt kuchennych, blatów i elementów metalowych (okuć, zawiasów, uchwytów i prowadnic) - elementów stałej zabudowy kuchennej i szaf wnękowych, dokonując ich jednoczesnego montażu (wraz z wyprodukowanymi przez spółkę meblami kuchennymi) w specjalnie do tego celu przygotowanych otworach. Sprzęt do zabudowy w przeciwieństwie do tradycyjnego sprzętu nie jest bezpośrednio gotowy do użytku. Dopiero zamontowanie sprzętu w meblach przygotowywanych pod konkretny wymiar oraz ich instalacja czyni możliwym korzystanie z ich funkcji. W związku z tym zabudowa sprzętu AGD jest związana z montażem stolarki budowlanej. Wbudowanie sprzętu w meble następuje przy okazji ich produkcji i montażu, a nie jest czynnością następczą polegającą na przeróbce mebli. W dniu 1 lutego 2011r. spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w L. o nadanie symbolu PKWiU w zakresie montażu stałej zabudowy kuchennej wraz ze sprzętem AGD oraz usługi montażu szaf wnękowych. Z uzyskanej informacji wynika, że montaż wg uzgodnionego projektu, trwałej zabudowy kuchennej, wnęk i przestrzeni wnękowych polegający na przygotowaniu w stolarni elementów zabudowy pod wymiar z arkuszy płyt, nawierceniu otworów montażowych, dopasowaniu, mocowań niewymagających demontażu, przywiezieniu przygotowanych materiałów do zlecającego oraz ich dopasowaniu i trwałym przykręceniu do przegród budynku mieści się w grupowaniu 43.32.10.0 jako "roboty instalacyjne stolarki budowlanej". Pismo klasyfikujące przedmiotową usługę zawiera również informacje na temat klasyfikacji montażu urządzeń AGD do zabudowy kuchennej w tym płyt grzewczych i piekarników, zmywarek, lodówek itp. sprzętu elektrycznego gospodarstwa domowego, jako "usługi instalowania pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 33.20.29.0, płyt grzewczych i piekarników gazowych, "roboty związane z wykonywaniem instalacji gazowych" - PKWiU 43.22.20.0 oraz zlewozmywaków -PKWiU 43.22.11.0.