Wyrok NSA z dnia 30 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2334/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 608/11 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od gier 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 608/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. Sp. z o.o. w K. (zwanej dalej "spółką") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od gier.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskiem - uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2010 r. - spółka będąca nadawcą ogólnopolskiego programu radiowego wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od gier. W ramach podejmowanych czynności dotyczących organizowanej loterii zamierza zawrzeć umowę z podmiotem pełniącym funkcję tzw. A., tj. podmiotem współpracującym z operatorami sieci komórkowych i ich kooperantami. Zadaniem A. byłoby umożliwienie uczestnictwa w loterii poprzez wysyłanie SMS-ów na wskazany numer, integrowanie ruchu pochodzącego od różnych operatorów, tj. przyjęcie masowego ruchu telekomunikacyjnego i skierowanie go na urządzenia strony skarżącej, a następnie przesyłanie informacji przygotowanych przez stronę skarżącą uczestnikom loterii. Czynności A. miałyby wyłącznie charakter techniczny, byłby on jedynie "przekaźnikiem". Na okoliczność powyższego powołała się na posiadaną opinię Departamentu Służby Celnej Ministerstwa Finansów potwierdzającą możliwość powierzenia takim podmiotom (jak A.) czynności, które nie mają charakteru czynności stanowiących istotę loterii audiotekstowej.