Wyrok NSA z dnia 11 września 2013 r., sygn. II FSK 2664/11
W sytuacji, gdy nabycie danego prawa majątkowego (w szczególności nieodpłatnej służebności) następuje z polecenia darczyńcy (art. 1 ust.1 pkt 2 u.p.s.d.), to nie może jednocześnie w świetle uregulowań prawnopodatkowych, stanowić nabycia poprzez ustanowienie owego prawa (w rozumieniu art. 1 ust.1 pkt 6 u.p.s.d.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, del. WSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 11 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Gl 311/11 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz S. K. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 6 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Gl 311/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił wydaną wobec S. K. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 21 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że na mocy umowy darowizny, zawartej 23 listopada 2007 r. w formie aktu notarialnego E. K. darowała swojemu synowi T. K. nieruchomość położoną w T. przy ul. [...], zabudowaną budynkiem mieszkalnym, z jednoczesnym poleceniem ustanowienia na tej nieruchomości dożywotniej, bezpłatnej i niepodzielnej służebności mieszkania na swoją rzecz oraz na rzecz ojca obdarowanego - S. K. S. K. nie był stroną umowy, wobec czego w postępowaniu podatkowym założono, że przyjęcie ustanowionego na jego rzecz prawa nastąpiło per facta concludentia.
Podatnik nie zgłosił nabycia służebności w terminie miesiąca od dnia jej ustanowienia w celu skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz.U. z 2009, Nr 93, poz. 768; dalej: u.p.s.d.), ani też nie złożył zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych tytułem nieodpłatnej służebności. W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w T., postanowieniem z 14 września 2010 r. (doręczonym stronie 16 września 2010 r.) wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia nieodpłatnej służebności mieszkania, wzywając jednocześnie podatnika do złożenia zeznania. W złożonym 23 września 2010 r. zeznaniu podatnik określił wartość nieodpłatnej służebności mieszkania na [...] zł. W ocenie organu podatkowego wartość podana przez nabywcę nie odpowiadała wartości rynkowej tego prawa, obliczonej zgodnie z art. 13 ust. 3 i ust. 1 pkt 2 u.p.s.d., wobec czego wezwał podatnika do jej podwyższenia w trybie art. 8 ust. 4 u.p.s.d., podając według własnej wstępnej oceny wartość tegoż prawa na kwotę [...] zł. Pismem z 5 listopada 2010 r. S. K. wyraził zgodę na przyjęcie wartości zaproponowanej przez organ podatkowy.