Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 3 września 2013 r., sygn. I FSK 1206/12
Usługa ubezpieczenia i usługa leasingu nie mogą być uważane za tak ściśle związane, by obiektywnie tworzyły jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 105/12 w sprawie ze skargi M. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2010 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 listopada 2011r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w G. na rzecz M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. kwotę 9298 (dziewięć tysięcy dwieście dziewięćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obydwie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 14 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 105/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 14 listopada 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2010 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. w ramach postępowania podatkowego ustalił, że spółka (leasingodawca) w spornym okresie rozliczeniowym zawierała ze swoimi kontrahentami (leasingobiorcy) umowy leasingu, których integralną część stanowiły "Ogólne Warunki Umowy Leasingu Operacyjnego". Na podstawie zapisów w nich zawartych leasingodawca miał ubezpieczać przedmiot leasingu w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej i przez cały czas trwania umowy opłacać składki ubezpieczeniowe, refakturując każdorazowo koszty składek na leasingobiorcę, z uwzględnieniem stawki podatku VAT określonej na fakturze wystawionej przez ubezpieczyciela. Spółka w październiku 2010 r. dokonała sprzedaży usług leasingowych, wykazując na fakturach dokumentujących przedmiotowe transakcje jako zwolnioną od podatku VAT sprzedaż ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Organ pierwszej instancji w decyzji z 5 kwietnia 2011 r., którą określono spółce w podatku od towarów i usług kwotę do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości niższej, w stosunku do zadeklarowanej przez tę spółkę, wyraził stanowisko, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu stanowiła element usługi zasadniczej, tj. leasingu, a zatem koszt ubezpieczenia nie mógł być refakturowany na leasingobiorcę, gdyż zwiększał podstawę opodatkowania usługi zasadniczej. Wobec tego organ pierwszej instancji zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.") obliczył podatek należny od kosztów ubezpieczenia, stosując stawkę podatku VAT przynależną świadczeniu głównemu, tj. 22 %.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right