Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2013 r., sygn. II FSK 2103/11
Postanowienie z art. 67 c § 7 u.p.e.a. może być wydane dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego (także przez umorzenie egzekucji), którą to zasadę statuuje § 8 wskazanego przepisu. Uzasadnia to fakt, że kosztów egzekucyjnych nie da się oznaczyć z góry i przewidzieć zdarzeń faktycznych i prawnych mających wpływ na zasadę ich ponoszenia lub wysokość. Do wydania tego postanowienia nie jest przeszkodą, że część lub nawet całość kosztów została już pobrana od zobowiązanego przy egzekucji należności głównej wynikającej z tytułu wykonawczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia del. WSA Teresa Randak, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. S.A. (dawniej: D. S.A.) z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2333/10 w sprawie ze skargi F. S.A. (dawniej: D. S.A.) z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie kosztów egzekucyjnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od F. S.A. (dawniej: D. S.A.) z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego W. [...] wszczął postępowanie egzekucyjne wobec Fabryki [...] S.A. w W. (poprzednio D.[...] S.A.) zwanej dalej "Spółką", na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych w dniu 25 lipca 2002 r. obejmujących należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za lata 1997-1999. Łączna kwota należności głównej wykazana w powyższych tytułach wykonawczych wynosiła 250.707.126 zł plus należne od tej kwoty odsetki za zwłokę. W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny zawiadomieniami z dnia 5 i 6 sierpnia 2002 r. dokonał zajęcia prawa majątkowego stanowiącego udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dłużnika zajętej wierzytelności. Zajęcia udziałów dokonano w 38 spółkach. Dokonane czynności egzekucyjne spowodowały powstanie kosztów egzekucyjnych w kwocie 34.860.238,10 zł.