Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. I FSK 949/12

Przy interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u., dotyczącego zwolnień z tytułu dostawy terenów innych niż budowlane lub nieprzeznaczonych pod zabudowę, decydujące znaczenie będą miały dane wynikające z ewidencji gruntów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/ Łd 47/12 w sprawie ze skargi M. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. J. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 21 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/ Łd 47/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi M. J. na interpretację Ministra Finansów z 7 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżący złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług z tytułu dostawy nieruchomości gruntowej położonej przy ul. ... w L.. Skarżący podał we wniosku, że 29 maja 2009 r. nabył na korzystnych warunkach położoną w L. przy ul. ... działkę gruntu o powierzchni 465 m2 zabudowaną zespołem garaży, które obecnie skarżący wynajmuje, a 19 czerwca 2009 r. nieruchomość o powierzchni 625 m2 w L. przy ul. ..., na której planował zbudować zadaszony parking strzeżony. Trudności finansowe sprawiły jednak, że 6 sierpnia 2009 r. skarżący sprzedał nieruchomość przy ul. ... za cenę zbliżoną do ceny jej nabycia. Dla nieruchomości tej brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego określa teren, na którym znajduje się ta nieruchomość, jako oznaczony symbolem MW - tereny o przewadze zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Skarżący podał też, że nigdy nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej, jak również nigdy nie był i nie jest czynnym podatnikiem VAT. Skarżący zadał pytanie, czy w wyniku sprzedaży nieruchomości przy ul. ... w L. jest on zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Jego zdaniem nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tego tytułu, ponieważ sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, w związku z nabyciem wskazanych nieruchomości wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a ponadto dokonując sprzedaży nie ponosił i nie poniesie żadnych wydatków na ulepszenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00