Wyrok NSA z dnia 21 maja 2013 r., sygn. I FSK 425/13
Przepisy art. 30 ust. 6 i art. 32 ust. 4 pkt 1 u.p.a., przy uwzględnieniu ich prounijnej wykładni, należy rozumieć w ten sposób, że określone w nich zwolnienia od podatku akcyzowego, z uwagi na przeznaczenie, obejmują jedynie zużycie wyrobów energetycznych i energii elektrycznej w bezpośrednim procesie wytwarzania energii elektrycznej. Oznacza to, że przepisy te nie obejmują zużycia wyrobów energetycznych do pracy sprzętu technologicznego oraz energii elektrycznej przez maszyny i urządzenia uczestniczące w pozyskaniu nośnika energii, którego spożytkowanie (spalenie) prowadzi do wyprodukowania energii elektrycznej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. G. i E. K. S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 812/11 w sprawie ze skargi P. G. i E. K. S.A. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej oraz wyrobów energetycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. G. i E. K. S.A. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 812/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. Spółka akcyjna na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2011 r. w przedmiocie przepisów dotyczących podatku akcyzowego.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że P. Spółka akcyjna (dalej zwana "Spółką") we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wyjaśniła, że posiada m.in. dwa kompleksy wytwórcze, w skład których wchodzą elektrownie konwencjonalne i znajdujące się w ich bezpośrednim pobliżu kopalnie węgla brunatnego, stanowiące odrębne oddziały spółki, tj. odpowiednio: