Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 872/12
Sama ilość transakcji i ich zakres nie ma charakteru decydującego dla uznania danego podmiotu za podatnika VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/Po 14/12 w sprawie ze skargi P. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. R. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P.R. (skarżącego) na interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek.
2. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że we wniosku o interpretację skarżący przedstawił następujący stan faktyczny: w dniu 9 czerwca 2003r. nabył nieruchomość niezabudowaną położoną w N., gmina R., w skład której wchodziły grunty orne, z zamiarem budowy domu mieszkalnego oraz stadniny koni. Skarżący nie zamierzał prowadzić działalności gospodarczej lub rolniczej na nabytym terenie, lecz osiedlić się w spokojnej okolicy. Na zakupionej nieruchomości znajdują się zaewidencjonowane stanowiska archeologiczne objęte ochroną konserwatorską. Ponadto plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje na dodatkowe ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości, co nie miało znaczenia dla zainteresowanego i potwierdzało zamiar zakupu tego terenu na cele osobiste.
3. W roku 2005 pojawiła się informacja o planowanej budowie drogi ekspresowej w pobliżu zakupionej nieruchomości. Wstępna lokalizacja jej przebiegu nie kolidowała jednak z planami skarżącego. W dniu 18 października 2006r. skarżący wniósł do Wójta Gminy R. o zatwierdzenie podziału działek 213, 216, 217, 222 położonych w Napachaniu, w następstwie czego decyzją z 23 października 2006r dokonano podziału na 11 działek o powierzchni od 5.000 do 9.000 m² . Dokonanie podziału nie kolidowało z planami budowy domu i stajni na przedmiotowej nieruchomości. Po otrzymaniu decyzji o podziale skarżący podjął wstępne kroki w celu rozpoczęcia inwestycji występując o pozwolenie na budowę budynku administracyjnego zlokalizowanego na działce nr 222/2.